Imieniny: Tomasza MaurycegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
czwartek, 02 lutego 2017 13:54

Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach

Napisane przez  Olaf Czubla
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp, w myśl którego to mężczyźni częściej decydują się na przypadkowy. Zapomina się przy tym, że do seksu - z założenia - przydatne bywają co najmniej dwie osoby. W znaczącej większości wypadków - mężczyzna i... kobieta. Problem chorób wenerycznych nie kieruje się jednak przesądami i dotyka w równym stopniu tak panów, jak i panie.

 Rzeżączka w żadnym wypadku nie jest oczywiście zabawna, chociaż niemałej pikanterii dodaje jej fakt, że – wbrew kolejnemu stereotypowi – można się nią zarazić nie tylko wskutek przypadkowych kontaktów seksualnych z zarażonymi. W rzeczywistości bowiem na chorobę narażeni są wszyscy, nawet ci, którzy nigdy dotąd żadnych kontaktów płciowych nie mieli, a nawet niemowlęta! To drastycznie zmienia oblicze rzeżączki, nawet jeżeli faktycznie jedyną możliwością zakażenia nią jest „odziedziczenie” bakterii rzeżączki po nosicielu.

 

Zakażenie


Prawdopodobieństwo nie jest wysokie, ale korzystanie – na przykład – z tego samego ręcznika wraz z chorym na rzeżączkę może prowadzić do przeniesienia infekcji. Podobnie korzystanie z tego samego mydła, toalety czy termometru (ale nie typowego, do mierzenia pod pachą). Do zarażenia noworodka wystarczy poród przez chorą ciężarną. Najczęstszą jednak przyczyną rzeżączki są już wspomniane kontakty seksualne.

 

Objawy


Choroba dotyka tak kobiety, jak i mężczyzn. U pań objawia się upławami czy zaburzeniami cyklu, podczas gdy chorzy panowie skarżyć się mogą na ropne wycieki z cewki moczowej bądź nieprzyjemności podczas oddawania moczu. U zarażonych noworodków z kolei dochodzi do zapalenia spojówek.

 

Leczenie


Nieleczona rzeżączka może przerodzić się w bardzo poważny problem, atakując kolejne, bardzo nawet oddalone organy. Po dłuższym czasie zaatakować może tak stawy, jak i serce chorego, zatem bardzo istotne jest, aby nie lekceważyć dolegliwości i natychmiast udać się do lekarza. To nie katar, który można by ukryć. Problem wstydliwy, ale poważny. W leczeniu wystarczają zwykle domięśniowe zastrzyki z penicyliną, a jeśli bakterie zdążyły się na nią uodpornić, stosuje się inne substancje.


Najważniejsze jednak, by nie zwlekać i jak najszybciej rozpocząć kurację. Rzeżączka pozostawiona sama sobie z całą pewnością niestety nie „przejdzie”. Chyba że na żonę bądź męża.

Login to post comments

Wyraź opinię

Suknia ślubna - koniecznie:
 
 
 
 
 
Kategoria: Moda

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM