Imieniny: Daniela DalidyKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
czwartek, 24 grudnia 2009 00:06

Jak poznać czy masażysta dobrze masuje?

Napisane przez  Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Redakcja:

Jak poznać czy masażysta dobrze masuje?

 

Piotrek Medic:

Spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat. Krążą takie słuchy, że masażystę dobrego rozpoznaje się po tym, ile ma dyplomów rozwieszonych w gabinecie. Zgodzę się z tym ale w niewielkim stopniu.

 

masaż

 

 

 

Dyplom nie świadczy o umiejętnościach, a jedynie o zdobytej wiedzy. Można mieć dwadzieścia kursów, a prowadzić dobrze masaż tylko np. karku. Oczywiście jeżeli widzimy, że masażysta skończył dwuletnią szkołę lub też jest studentem lub skończył studia typu fizjoterapia, możemy mieć tę cząstkę zaufania, że wie co robi, że przecież go tego uczą lub też nauczyli. Owszem należy dać studentowi czy też świeżo upieczonemu masażyście szanse. Ja sam zaczynałem i nadal masuję będąc studentem fizjoterapii i jak do tej pory, nie chwaląc się, nie miałem reklamacji za źle wykonany masaż, a klienci zawsze wracają co jakiś czas.

 

Dobrego masażystę można rozpoznać przede wszystkim po podejściu do klienta lub pacjenta: jak się z nim wita, czy tłumaczy co będzie robił itp. Mnie zawsze uczyli w szkole tego, by mówić pacjentowi, np. „Teraz proszę pana będę wykonywał rozcieranie mięśnia, może pan w niektórych miejscach czuć ból proszę mi mówić kiedy to nastąpi”. Niektórzy niestety tego nie mówią i pacjent jest zszokowany- dlaczego mnie boli, miało nie boleć.

 

Bardzo nieładne i niepoprawne ze strony masażystów jest zbywanie pytań klientów. Klient zadaje pytanie podczas masażu - a co pan teraz robi? A masażysta odpowiada - proszę leżeć spokojnie, gdyż napina pan mięśnie… Tego typu zachowań nie powinno być - klient ma prawo wiedzieć, co masażysta teraz robi, a nawet jaki mięsień masuje. Dobry masażysta poza tym zawsze ma kontakt z ciałem pacjenta, nawet dobierając oliwkę, jedna ręka powinna spoczywać na ciele masowanej osoby.

 

Kolejna sprawa - ergonomiczna praca masażysty lub tzw. taniec masażysty. Masażysta nigdy nie stoi w miejscu masując np. grzbiet. Masażysta powinien podążać za ruchem. Patrząc z boku na masażystę przypomina to rzeczywiście taniec. Masażysta powinien pracować na ugiętych kolanach, nigdy nie powinien garbić się przy pacjencie. W końcu ostatnia sprawa - czy potrafi on wytłumaczyć pacjentowi, dlaczego jeden zabieg rzadko kiedy wystarcza. Miałem dosyć niedawno klienta, którego strasznie bolała ręka w okolicy nadgarstka po stronie grzbietowej podczas wykonywania ruchów. Poszedł do jednego masażysty, który nie miał jako takiego wykształcenia medycznego, z tego co mi wiadome skończył kilka kursów. Masażysta wymasował samą dłoń. Niestety ból nie minął, a wręcz się nasilił. W sytuacji takiej masażysta powinien sprawdzić, czy ból ten jest pochodzenia mięśniowego, stawowego czy urazowego. Powiem tyle, że u tego klienta trzeba było wymasować przedramię, gdyż na przedramieniu znajdują się mięśnie zginające nasze palce i nadgarstek. Sam masaż ręki niestety wówczas nie wystarczy.

 

Zatem podsumowując dobry masażysta zawsze powinien przeprowadzić wywiad z klientem, poinformować go o ewentualnych przeciwwskazaniach, powinien masować pewnie, ruchami płynnymi dostosowanymi do skóry, mięśni pacjenta i zawsze, bezwzględnie zawsze, powinien przed przystąpieniem do tych czynności zdiagnozować problem - dlaczego boli i skąd ten ból pochodzi. Dlatego często masażyści mówią - dziś wymasuje panu kark, ale jutro proszę się zjawić na masaż grzbietu. Problem napięć mięśniowych przebiega niestety łańcuchowo - napięcie jednego mięśnia wyzwala napięcie mięśnia drugiego, często leżącego daleko od mięśnia pierwotnie odczuwanego jako bolesny.

Login to post comments

Wyraź opinię

Gdzie najczęściej jesz obiad?
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Kulinaria

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM