Imieniny: Tomasza MaurycegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
środa, 23 grudnia 2009 23:29

Czy masaż może zaszkodzić?

Napisane przez  Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Redakcja:

Czy masaż może zaszkodzić?

 

Piotrek Medic:

Masaż wywiera wpływ nie tyle na część masowaną, ale pośrednio również i na cały organizm. Odpowiedź na powyższe pytanie jest jednoznaczna – tak, masaż może zaszkodzić.

 

masaż

 

 

 

Często moi klienci/pacjenci zadają pytanie - czy wolno masować kobietę podczas okresu? Niektórzy mawiają – to nie ma znaczenia, kobieta i tak przechodzi miesiączkę co miesiąc i nie jest to choroba, więc nie zaszkodzi. Jednak, jeżeli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że pod wpływem masażu wydzielą się substancje takie jak histamina, która rozszerza naczynia krwionośne, a ta z kolei będzie drażnić nadnercza i stymulować je do produkcji adrenaliny, która podniesie ciśnienie poprzez skurcz naczyń. Tego typu zjawiska są niekorzystne podczas miesiączki, gdyż poprzez masaż możemy spowodować, że zwykłe krwawienia przerodzą się w obfite i długotrwałe miesiączki.

 

Inny sztandarowy przykład: przychodzi pacjent z osteoporozą, czyli chorobą charakteryzująca postępującym ubytkiem masy kostnej - kości stają się łamliwe, a ich wygląd na zdjęciu RTG przypomina firankę. Masaż to nie tylko głaskanie, ale też przede wszystkim rozcieranie, ugniatanie, niekiedy oklepywanie, uderzanie itd. Wyobraźmy sobie, że pacjenta z osteoporozą zaczniemy oklepywać albo intensywnie rozcierać. Gwarantuję, że kości zaczną strzelać jak przysłowiowe zapałki. W końcu ostatnia sprawa - źle dobrany masaż.

 

Przychodzi pacjent do masażysty z przykurczonym, bolesnym mięśniem czworobocznym ( zwanym kapturowym). Masażysta uczęszczał na kursy, na których uczono, że przy każdym wykonanym masażu, należy mięsień obowiązkowo oklepać. Odbywa się masaż w technikach: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i nagle wchodzi oklepanie, a pacjent zaczyna się wiercić. Po całej sesji masażu pacjent na drugi dzień ma gorszy ból niż przed zabiegiem, a dlaczego? Nieodpowiednio dobrana technika do jednostki chorobowej lub przypadłości pacjenta. Masaż przy napiętych, przeciążonych mięśniach powinien być tonizujący, płynny i rozluźniający. Oczywiście są metody masażu np. punktowego, segmentalnego, kiedy to niestety w pewnych punktach dotykowych pacjenta zwyczajnie boli, jednak po paru minutach zabiegu, o ile jest on dobrze wykonywany, ból powinien słabnąć.

Login to post comments

Wyraź opinię

Czy uważasz że Rihanna jest ostatnio zbyt wyzywająca?
 
 
Kategoria: Rozrywka

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM