Imieniny: Daniela DalidyKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
środa, 23 grudnia 2009 23:56

Co to jest masaż klasyczny?

Napisane przez  Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Redakcja:

Co to jest masaż klasyczny?

 

Piotrek Medic:

Masaż klasyczny jest podstawowym a wręcz bazowym filarem do wszystkich innych masaży.

 

masaż klasyczny

 

 

 

Można powiedzieć, że jest zespołem chwytów, technik, którymi oddziałuje się na ciało oraz organizm masowanego. Masaż ten zalicza się również do technik leczniczych. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek i ma na celu wywołanie odczynu i zniesienie dolegliwości bólowych pacjenta. W zależności od siły wykonania, intensywności, masaż klasyczny może być jednocześnie masażem relaksującym, pobudzającym.

 

Masaż klasyczny wykonywany jest przy pomocy środka zmniejszającego tarcie oraz ułatwiającego przesuwanie rąk masażysty po skórze pacjenta. Środkiem takim mogą być różnego rodzaju oliwki, kremy, maści itp. Według Prochowicza, którego szkołę ja osobiście preferuję, masaż klasyczny bazuje na następujących technikach: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, uderzanie, głaskanie końcowe. Między te techniki oczywiście można wplatać techniki pomocnicze takie jak: wałkowanie, wibrację, wyciskanie itp.

 

Zasadą nadrzędną masażu klasycznego jest to, że aby przejść do następnej techniki, mięsień powinien być do niej przygotowany techniką poprzedzającą. Innymi słowy, nie można zacząć masażu od rozcierania, gdyż techniką przygotowująca do tej formy jest głaskanie. Pan Zborowski z Prochowiczem dzielą techniki masażu klasycznego jeszcze na 3 etapy: pierwszym z nich jest etap przygotowujący, w którym to każdą technikę należy wykonać 8 do 12 razy i zaliczyć tu możemy: głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie.

 

Następnym etapem jest etap agresywny: uderzanie, wyciskanie, uciski (ilość powtórzeń maksymalnie 6 ). Ostatnim etapem jest etap wyciszający z technikami: wstrząsanie, wałkowanie, oklepywanie miotełkowe, głaskanie (ilość powtórzeń 8 do 12 w ruchach wolnych, spokojnych i płynnych). Oczywiście schemat ten jest sztywny i został już zmodyfikowany. Pojawia się tu pytanie - dlaczego daną technikę mam wykonać 4 a nie 5 razy? Pytanie jak najbardziej zasadne i nie ma na nie odpowiedzi jednoznacznej. Pewne jest, że nie możemy zbyt długo uderzać mięśnia lub też wyciskać, gdyż może to spowodować ból i nieprzyjemne w skutkach następstwa. Jednak ja sam, kiedy masuję napięty mocno mięsień, nie skupiam się na ilościach powtórzeń, tylko wykonuję ich tyle, by móc przejść do podstawowej techniki ugniatania. Nie da się tej techniki wykonać na źle roztartym mięśniu.

 

Warto też powiedzieć, że każda technika ma swój konkretny cel w całym toku masażu. Głaskanie przede wszystkim przygotowuje skórę i wykonywane dłużej rozluźnia. Rozcieranie dociera natomiast do tkanek położnych głębiej i tu pojawia się cały wachlarz, jak ja to mówię ,,wachlarzyk jeżeli”. Jeżeli rozcieranie poprowadzimy wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych, rozluźnimy mięsień, ale jeżeli wykonamy to mocno, wówczas wręcz go pobudzimy. Jeżeli rozcieranie wykonamy w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, zadziałamy stymulacyjnie na mięsień, ale jeżeli wykonamy to wolnym i głębokim ruchem rozluźnimy go itp. Już po tym co powiedziałem widać, że techniki masażu klasycznego nie są wcale takie proste, jakby się wydawało. Na sam koniec powiem, że wszystkie inne masaże: izometryczny, centryfugalny, kontralateralny, segmentalny itd. to nic innego jak odmiany technik, chwytów masażu klasycznego, z zachowaniem kolejności technik klasyka.

Login to post comments

Wyraź opinię

McDonald's czy KFC?
Co wolicie ?
 
 
Kategoria: Kulinaria

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM